Odeszła od nas Swietłana Owczarska

W dniu dzisiejszym odeszła kolejna osoba. Jakby ostatnio tych śmierci było mało… Swietłana była prezesem Kujawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Inowrocławiu. Była zawsze chętna do pomocy, promocji, sama również poetka (tomik „Na poddaszu piekieł Cię mam“), malarka… Nie mogę nadal w to wszystko uwierzyć! Nie zdążyłem odwiedzić, choć ostatnio planowaliśmy się spotkać… Nie zdążyliśmy… Swieta, bo tak do niej mówiliśmy miała 44 lata. Pełna planów, optymizmu i życzliwości… kto nam teraz to da? Życie bywa brutalne i kopie już leżącego…

***

Kiedy dasz mi różę
niepokojąco będę
nakładać cienie tęsknoty
albo śmiać się do łez
ze starego dowcipu
a może stroić się będę
w kolorowe szmatki
zapominając o płaczliwych
jesieniach
i fałszywie niewinnych
zimach

Kiedy różę przyniesiesz
nie zapomnij mnie
obudzić


mały dramat

dłonie pełne szeptu
oddychają niespokojnie
delikatnie wędrują po słowach
rysując wyznanie
lekko rozchylone
czekają z pokorą
na motyla twojej zgody
są wypełnione po brzegi
cichą nadzieją
nie doczekawszy odpowiedzi
znieruchomiałe pokrywają się łzami
coraz bledsze pełzną do kieszeni
by tam popełnić samotność

Swietłana Owczarska rocznik 1966, urodzona w Kazachstanie, od 1975 r. mieszkała w Inowrocławiu, rodzimym mieście matki. Poetycki debiut prasowy na łamach tygodnika społeczno-kulturalnego „Fakty” w 1987 r., debiutancki tomik „Na poddaszu piekieł Cię mam” ukazał się nakładem wydawnictwa „Arkona” w 1995 r. Liczny udział w almanachach i antologiach (m.in. „Dogonić słowo” Wszechnica Muzealna w Inowrocławiu, 1995 r. „Strofy do Popiela” t. I i II, Wydawnictwo „Arkona” w Bydgoszczy 1995 i 1996, „Szklany Parnas” Wydawnictwo Ceramit, Nowa Ruda, 1998 r., „Arka Poezji” tom pt. „Poetycki rejs”, Wydawnictwo „Akwilo”, Bydgoszcz 1999r.
Prezentacje na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej (m.in. „Akant”, „Poezja dzisiaj”, „Okolice Poezji”,etafora”, „Goniec Kujawski”) oraz w Wieściach znad Wilii. Laureatka Ogól. Konkursu Poetyckiego. Lubiła fotografować zarówno pejzarze jak i ludzi. Intrygujące fragmenty (np. kora drzew) to dla niej niezwykle malarskie obrazy fotograficzne. Laureatka I-szych miejsc na dwóch Ogólnopolskich Konkursach Fotograficznych: „Przyroda moich okolic (Świebodzin) i „Śladami Edwarda Stachury” (Aleksandrów Kujawski) Malowała obrazy olejne, prezentowała się na poplenerowej wystawie w Lewinie Brzeskim i pokonkursowej wystawie w Muzeum Noakowskiego w Nieszawie.
Od kilkunastu lat była organizatorem Dziecięcego Konkursu Poetyckiego „Mój Świat”, Inowrocławskich Spotkań Poetyckich i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Kujawską Lirę” , na który zjeżdżali się  poeci z różnych stron Polski. Współorganizowała również inne cykliczne imprezy: Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych, Świąteczna Gala, Turniej Muzyki Akustycznej współpracowała z Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu prowadząc warsztaty artystyczne.
Swoją osobą przyciągała wielu ludzi, była pełna planów, optymizmu i życzliwości… Nie skupiała się na sobie i swojej karierze. Angażowała się bez reszty w promocję innych poetów wspierając ich twórczość.
Kilka dni temu otrzymała stypendium artystyczne na wydanie własnego tomiku i płyty z piosenkami do jej tekstów…
Swieta, bo tak wszyscy do niej mówili odeszła w wieku 44 lat 13 kwietnia 2010 r.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s